



Plastic Bottles Baling Press Machine - Dimension (L*w*h): 2200 X 1200 X 3000 Mm
Price: 240000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Nominal Force | 50 Ton |
| Power Source | Other, Electric |
| Condition | New |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1200 x 3000 mm |
| Power(W) | 7500 W |
| Voltage | 415 V |
| Motor | 10 HP |
| PLC System | Not Equipped |
| Solenoid Valve | 2 Units |
| Pre-Fill Valve | Included |
| Proportional Valve | Not Present |
| Pressure Gauge | Available |
| Max Opening Distance | 1000 mm |
| Working Table Size | 1200 x 800 mm |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BQSPG8857J1ZZ
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BQSPG8857J1ZZ
Delhi, Delhi
Name
Mr Ujjwal Gopal Gupta
Members since
1 Years
Address
Plot No 375, Kanjhawala Industrial Area, Delhi, Delhi, 110081, India
Hydraulic Press in Delhi
Report incorrect details






















