
Plastic Bottles - Color: All
Price: 60 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
830 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Capacity | 500ml |
| Height | 15cm |
| Diameter | 7cm |
| Weight | 50g |
| Closure | Screw cap |
| Color | Clear |
| Features | Leakproof, Durable, Reusable, Eco-friendly, Washable, Superior quality, Water resistant |
| Product Type | Plastic Bottle |
| Surface Handling | Frost |
| Sealing Type | Roll On |
| Industrial Use | Beverage |
| Logo | Heat Transfer |
| Shape | Round |
| Lid Style | Narrow Flip Top |
| Size | Standard |
| Warranty | No |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cheque, Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Days |
| Packaging Details | As per the Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Country of Origin: India
Resistance: Leak, Crack, Water
Care Instructions: Clean with Water
Pattern: Plain
Is It Eco-Friendly?: Yes
It Is Reusable: Yes
Is It Washable: Yes
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, STAR ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from STAR ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AGVPA1341B1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AGVPA1341B1ZW
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mohd Anwar
Address
PLOT NO.110, PKT.NO. SEC-4, NEAR DSIIDC BAWANA Delhi, Delhi, 110039, India
plastic bottles in Delhi
Report incorrect details


























