
Plastic Bottles - Food Grade Clear Plastic, Durable And Visually Appealing Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PET |
| Capacity | 500 ml |
| Height | 25 cm |
| Diameter | 8 cm |
| Neck finish | 28 mm |
| Closure type | Screw cap |
| Color | Clear |
| Features | Durable, Reusable, Food grade, Clear visibility, Lightweight, Easy to clean, Versatile |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S. G. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from S. G. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ambala, Haryana
Marketing Manager
Mr. Balraj
Address
Plot No. 104-105, HSIIDC Industrial Area, Saha, Near Ambala Bus Stand, Ambala, Haryana, 134003, India
plastic bottles in Ambala
Report incorrect details





























