
Plastic Bottle Caps - High Grade Plastic Material | Durable, Competitive Quality, Reliable Supply
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Polyethylene |
| Diameter | 28mm |
| Height | 10mm |
| Color | Multicolor |
| Weight | 2g |
| Usage | Bottle sealing, various liquids |
| Compliance | FDA compliant |
| Features | Secure Seal, Easy Use, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jay Metal Seals [India] has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottle Caps & Plastic Lids in bulk from Jay Metal Seals [India] at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1982
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Manager
Mr. Basant Gupta
Address
Office No. D-32, Ambey Garden, Libaspur, Delhi, Delhi, 110042, India
plastic bottle cap in Delhi
Report incorrect details

































