
Plastic Bottle Caps
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Diameter | 28mm |
| Height | 10mm |
| Weight | 2g |
| Color | Multicolor |
| Packaging | Bulk |
| Thread type | Standard |
| Features | Secure seal, Leakproof, Durable, Variety colors, Easy to use, Cost-effective, Lightweight |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
These are made by using optimum quality material and advance technology. Our boxes are gettable at leading market rates.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rajen Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottle Caps & Plastic Lids in bulk from Rajen Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Vivek
Address
Plot No.9, Mavadi Plot, Mavadi Industrial Area, Mani Nagar, Near Chandreshnagar, Rajkot, Gujarat, 360004, India
plastic bottle cap in Rajkot
Report incorrect details









































