
Plastic Bottle - Plastic Material, Approx. 100 Ml - 1 L, White With Pink & Orange Caps | Lightweight, Durable, Leak-proof, Flip-top Closure
Price: 5.00 INR / Piece
(5.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Capacity | 500 ml |
| Height | 25 cm |
| Diameter | 10 cm |
| Closure Type | Screw cap |
| Color | White |
| Weight | 100 g |
| Features | Leak-proof, Durable, Reusable, Easy to fill, Convenient, Versatile, Affordable |
| Usage & Applications | Cosmetics personal care products medical liquids |
| Bottle Type | Plastic Bottle |
| Cap Type | Flip-top Cap |
| Processing Type | Blow Molding |
| Thickness | Moderate |
| Customization | Other, Available on request |
| Temperature Resistance | Medium temperature resistance |
| Surface Finish | Smooth surface |
| Product Type | Packaging Bottle, Other |
| Surface Handling | Other, Not visible in image |
| Sealing Type | Other, Secure flip-top closure |
| Industrial Use | Cosmetic Pharmaceutical, Other |
| Logo | Other, Customization possible on request |
| Shape | Other, Curved and Cylindrical |
| Lid Style | Other, Flip-top |
| Size | Varied sizes as seen in image |
| Warranty | Depends on supplier terms |
| Product Unit | 500 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SAI PRODUCTS |
| Currency | INR |
| Price | 5.00 INR (Approx.) |
| Mop | 500 |
| Color | White bottle; Pink and Orange caps |
| Returnable | No |
| Moq | 500 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5000 |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
| Minimum Order Quantity | 500 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Plastic has become one of the most commonly used product in our daily life. From kitchenware to bath ware and more, there is no product that cannot be made into plastic. Considering the increasing demands of these products, we started our business voyage and began offering Plastic Products and Packaging Containers of unmatched quality to our customers. Affordability, reliability and durability are the parameters that make our products the best to invest in.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
14
Establishment
1996
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
27AEMPR7950L1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEMPR7950L1ZM
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Manoj Rawat
Members since
17 Years
Address
Gala No 103, Vasundhara Ind Estate, K.T Indl. Park Phase 1, Gorai Padha, Vasai (E), Vasai, Maharashtra, 401208, India
plastic bottles in Vasai
Report incorrect details









































