
Plastic Bottle By Precision Plastics
Price: 5 INR / Bottle
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5000 Bottle
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Cap Type | Screw |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Height | 15cm |
| Diameter | 5cm |
| Capacity | 250ml |
| Features | Durable, Versatile, Leakproof, Reusable, Lightweight, Affordable, Easy to clean |
| Closure | Screw Cap |
| Finish Type | Fine Finish |
| Usage & Applications | Storage |
| Water Resistant | YES |
| Eco Friendly | YES |
| Product Type | Other, Plastic Bottle |
| Sealing Type | Screw Cap |
| Industrial Use | Beverage, Chemical, Oil, Other |
| Size | Various Sizes Are Available |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 25000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As Per Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Cap Type: Screw Cap
Shape: Round
Color: White
Usage: Storage
Design Type: Standard
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRECISION PLASTICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from PRECISION PLASTICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ARAPS5171P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ARAPS5171P1Z7
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. S. K. Sharma
Address
Office No-A/41, Flated Factory Complex, Okhla phase-3, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details
































