
Plastic Bottle - Acid Etched Plastic, Transparent Design | Lightweight, Durable, Leak-proof, Reusable, Eco-friendly, Versatile Use, Easy To Carry
Price: 30.00 INR / Bottle
(30.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Dimensions | 250x60mm |
| Weight | 20g |
| Closure | Screw cap |
| Color | Transparent |
| Recyclable | Yes |
| Features | Lightweight, Durable, Leak-proof, Reusable, Transparent, Easy carry, Versatile use, Eco-friendly |
| Product Type | Plastic Bottle |
| Surface Handling | Acid Etch |
| Sealing Type | Cap With Brush |
| Industrial Use | Beverage |
| Shape | Round |
| Lid Style | Narrow Flip Top |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Supply Ability | 50000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 1500 |
| Brand Name | Dhanraj Plastics Pvt. Ltd. |
| Returnable | No |
| Product Unit | 300 Bottle/Bottles |
| Mop | 300 |
| Color | Tranparent |
| Packsize | 1 |
| Moq | 300 |
| Price | 30.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Bottle/Bottles |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Lightweight
Durable material
Leak-proof
Reusable
Transparent design
Easy to carry
Versatile use
Eco-friendly options
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dhanraj Plastics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from Dhanraj Plastics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AADCD0645A1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADCD0645A1Z7
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Director
Mr. Manish Mittal
Address
Shop No. 14/26, Site IV, Industrial Area, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
plastic bottles in Ghaziabad
Report incorrect details

































