
Plastic Bottle - 500 Milliliter Capacity, 8x3 Inch Dimensions, Transparent Color | Lightweight, Durable, Versatile, Recyclable Packaging
Price: 10.00 INR / Piece
(10.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Capacity | 500ml |
| Height | 16cm |
| Diameter | 7cm |
| Neck Size | 28mm |
| Closure Type | Screw Cap |
| Weight | 20g |
| Features | Lightweight, Durable, Versatile, Recyclable, Optimum quality, Premium grade |
| Color | transparent |
| Product Type | PET Bottle |
| Sealing Type | Crown Cap |
| Industrial Use | Beverage |
| Shape | Round |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50000 Per Day |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1000 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1000 Piece/Pieces |
| Brand Name | Abya Enterprisesa |
| Mop | 1000 |
| Price | 10.00 INR (Approx.) |
| Color | transparent |
| Stock Quantity | 5000 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Grade: Premium
Quality: Optimum
Attributes:
Lightweight container
Durable material
Versatile packaging
Recyclable option
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Abya Enterprisesa has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from Abya Enterprisesa at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2019
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ballabgarh, Haryana
Proprietor
Mr. Jatin Gole
Address
Plot No-383,Sector-59,Jharsaintly,Near Bikaner Hotel. Ballabgarh, Haryana, 121004, India
Report incorrect details























