
Leak Proof And Crack Proof Light Weight Good Strength Round Shape Plastic Bottle
Price: 10.00 INR / Piece
(10.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Capacity | 500ml |
| Height | 20cm |
| Diameter | 7cm |
| Weight | 30g |
| Closure | Screw cap |
| Color | Blue |
| Features | Leak proof, Crack proof, Lightweight, Good strength, Round shape, Durable, Superior quality, Fine finish |
| Product Type | Water Bottle |
| Shape | Round |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA) |
| Supply Ability | 10000 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Packaging Details | as an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | White |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 10.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1000 Piece/Pieces |
| Brand Name | Shree Links |
| Mop | 1000 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5000 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Grade: Premium
Quality: Optimum
Attributes:
Crack Proof
Leak Proof
Fine Finish
Durable
Good Strength
Superior Quality
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Links has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from Shree Links at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAIPD1550A1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAIPD1550A1ZM
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr. Lal Prasath
Address
Na No.9/552, Nethaji Street, Jeeva Nagar Road, Near Redhills, Edaipalayam, Chennai, Tamil Nadu, 600052, India
plastic bottles in Chennai
Report incorrect details








































