
Pemf Devices
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Yelatma Instrument Making
In Stock
Product Specifications
| Weight | 0.70 kg |
| Dimensions | 200x60x75 mm |
| Power | 36 VA |
| Voltage | ~220V/50Hz or ~120V/60Hz |
| Frequency | 0.02-20 kHz |
| Induction | 30+9mT |
| Safety Class | II, B type |
| Features | Pain relief, Inflammation reduction, Improved circulation, Tissue regeneration, Portable device, Easy to use, Home treatment |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Packaging Details | Standard |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Western Europe, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
ELAMED Company (former Yelatma Instrument Making Plant), is a leading manufacturer, supplier & exporter of medical equipment in Russia, recognized all over the world. The company has over 35 years of experience in designing and production of medical devices. In the year 2009, ELAMED became the leading name, when its production volume and development rate exceeded its business counterparts in the industry.Based in Kasimov, Rjazan (Russia), ELAMED company supplies its devices, furniture and medical disposable goods to medical equipment and orthopedic stores, pharmacy retailers and clinics. In Russia, its market share is about 7%. The company has a vast distribution network, cov
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1143
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Kasimov, Rjazan
Export Manager
Ms. Nina Plekhova
Address
25, Yanin St., 391351 Yelatma, Ryazan Region, District, Kasimov, Rjazan, 391351, Russia
digital therapy machine in Kasimov
Report incorrect details

































