
Pem-sspm5-l1 Method 5 Stack Sampling Probe Modules
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Interface Type | Standard union and compression fitting |
| Response Time | <5 seconds for pressure stabilization |
| Humidity | Up to 90% RH (non-condensing) |
| Mounting Type | Hand portable clamp mounting |
| Resolution | 0.01 LPM |
| Automation Grade | Manual |
| Power Supply | Not required (mechanical/measuring module) |
| Equipment Type | Stack Sampling Probe Module |
| Number of Specimens | Single stream sampling |
| Max Height | 1.2 m with handle and connections |
| Hardness | Probe tube in SS316: 140-220 HV |
| Specimen Size | Compatible with standard filter holders (47 mm dia.) |
| Gas Pressure | -50 to +50 kPa |
| Measuring Range | 0-5 LPM isokinetic flow rate |
| Accuracy | 2% of reading |
| Display Type | Analog differential pressure gauge, Digital (optional) |
| Operating Voltage | N/A (manual probe) |
| Port Size | Sampling nozzle options: 1/8, 3/16, 1/4, 5/16, 3/8 OD |
| Test Range | Stack gas sampling range: variable as per method requirement |
| Temperature | Max. 500C probe tube capability |
| Features | Heated probe, thermocouple port, modular construction, filter/impinger connection |
| Application | Method 5 stack particulate sampling in emissions testing |
| Usage | Stack emissions sampling in industrial environments |
| Capacity | Filter holder capacity: up to 1 g particulate loading |
| Machine Weight | 6.5 kg (without filter and liner assembly) |
| Test Speed | Designed for isokinetic sampling applications |
| Test Width | Standard probe tube: 1 m length (custom lengths optional) |
| Control Mode | Manual/Automatic valve flow adjustment |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
18
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFCP5116Q1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFCP5116Q1ZY
Mumbai, Maharashtra
Manging Director
Mr. Dr.p.k. Arora
Members since
1 Years
Address
BNo. 309, K.K. Gupta Industrial Estate, Dr. R.P. Road, Mulund (W) Mumbai, Maharashtra, 400080, India
Report incorrect details

















