
Pellet Mill Machine - Stainless Steel | High Efficiency, Compact Design, Suitable For Various Food Materials, Durable Performance
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Pressure | High pressure (suitable for pelletizing) |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Pellet Mill Machine |
| Technology | Mechanical Pelletization |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 55 kW |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1200 x 1800 mm |
| Weight (kg) | 2500 kg |
| Color | Green |
| Production Capacity | 1-1.5 tons per hour |
| Usage & Applications | For making feed pellets, biomass pellets, animal feed, and fertilizer pellets |
| Machine Type | Pellet Mill |
| Power Rating | 55 kW |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50 Hz |
| Control System | PLC Control Panel |
| Accuracy | High Precision Pelletizing |
| Cooling System | Integrated Cooling Cycling |
| Lubricating System | Automatic Grease Lubrication |
| Noise Level | Low |
| Operating Temperature | -10A C to 50A C |
| Features | Energy efficient, easy maintenance, modular design |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Frame |
| Motor Power | 55 kW |
| Model No | SPM350 |
| Drive | Direct Gear Drive |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 90000.00 |
| Selling Price | 90000.00 |
| Brand Name | ZIGMA |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CGIPS5665K1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CGIPS5665K1ZS
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Sundar Prabu
Address
223, Corner of GKS Avenue, Siruvani Road, Vadavalli, Near Bharathi Vidya School, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
Machineries in Coimbatore
Report incorrect details































