
Pellet Blender - Stainless Steel Construction , Efficient Mixing And Homogenization For Food Processing Applications
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0-50AdegC |
| Machine Type | Blender |
| Features | Sturdy body, Easy operation, Low maintenance |
| Accuracy | A+-0.5% |
| Control System | Other, Touch Panel/PLC |
| Noise Level | < 75 dB |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Power Rating | 3 HP |
| Frame Type | Rigid Steel Frame |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model No | PB-300 |
| Drive | Gear Motor |
| Plastic Processed | PE, PP, PVC, PET, ABS |
| Color | Blue & Silver |
| Lubricating System | Automatic |
| Voltage | 380V |
| Product Type | Other, Pellet Blender Machine |
| Technology | Other, Mechanical Blending |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 2.2 kW |
| Pressure | Atmospheric |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1500 x 800 x 1650 mm |
| Weight (kg) | 410 kg |
| Usage & Applications | Uniform mixing of polymer pellets and additives |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | ZIGMA |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 15 |
| Color | Blue & Silver |
| Packsize | 1 |
| Price | 90000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
We are Mfrs & Exporters of Food Processing machinery & Commercial Processing Plants.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CGIPS5665K1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CGIPS5665K1ZS
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Sundar Prabu
Members since
7 Years
Address
223, Corner of GKS Avenue, Siruvani Road, Vadavalli, Near Bharathi Vidya School, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
blender in Coimbatore
Report incorrect details




























