
Paper Cup Making Machine - One Side Pe Coated Paper, 50-60 Pcs/min Capacity | Hassle Free Work Performance, Easy To Use, Modern Technology
Price: 650000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1500x1000x1800mm |
| Power | 3KW |
| Voltage | 220V |
| Weight | 500kg |
| Capacity | 50-60 pcs/min |
| Lubrication | Automatic |
| Features | High Speed, Easy Operation, Durable Design, Low Maintenance, Cost Effective, Reliable Performance, Efficient Production |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Hassle free work performance
Easy to use
Modern technology
Specification:
Raw Material :one side PE coated paper
Capacity :50 -60 pcs/min
Lubrication :Automatic & self timed lubrication oil pump, Advantage:good lubrication.
Mechanism :30 mm shaft & Brush copper type
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jai Matadi Engineering has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from Jai Matadi Engineering at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAWPW3652L1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAWPW3652L1ZL
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Rakesh Wadhawan
Address
Area-15, Ramkamal Street, Khidirpur, Near Ganesh Mandir, Sarat Paul School, Opp Fancy Market, Kolkata, West Bengal, 700023, India
paper cup forming machine in Kolkata
Report incorrect details

































