
Paper Cup Machine By Green Tech
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | Yuva Advanced |
| Production capacity | 50 to 55 cups/min |
| Mechanism | 30 mm soft with copper bush |
| Material | HCHCr, En8, En24 |
| Motor | Crompton graves, Havells |
| Painting | Power coating |
| Controls | Remote control |
| Required paper | 150 gsm to 280 gsm |
| Cup size | 40 ml to 330 ml |
| Total power | 3.5 kw |
| Weight | 1800 kgs |
| Dimension | 2650 x 1100 x 1600 mm |
| Features | Remote control, Trouble free, Economic, High speed, Durable, Easy operation, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
1.Economy machine in India
2.Trouble free machine in India
3.Most selling machine in India
4.Service specialty in pan India
5.Onsite warranty 1 year
6.Reg form Govt of India
Technical Specification:
Model : Yuva Advanced
Production capacity : 50 t0 55 cups / min
Mechanism : 30 mm soft with copper bush
Material : HCHCr, En8, En24 for various spare parts
Motor : Crompton graves, Havells warranty 1 year from date of invoice
Painting : Power coating with specified colour (RAL Colours customer choice)
Controls : Remote control operating systems controls
Required paper : 150 gsm to 280 gsm
Cup size : 40 ml to 330 ml
Total power : 3.5 kw
Weight : 1800 kgs
Dimension : 2650 x 1100 x 1600 mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Tech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from Green Tech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2002
GST NO
33AUGPB0115M1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AUGPB0115M1Z5
Chennai, Tamil Nadu
Director
Mr. Jamal
Address
82/1b1, 1st Floor, Servie Road, 200 Feet By Pass Road, Kanniyamman Nagar, Vanagaram, Chennai, Tamil Nadu, 600095, India
paper cup forming machine in Chennai
Report incorrect details




































