
Paper Cup Machine - Single & Double Pe Film Coated Paper | Suitable For 3oz To 12oz Sizes, 40-55 Cups/min Productivity
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Suitable size | 3oz to 12oz |
| Raw material | Single side or Double PE film coated paper |
| Suitable paper weight | 150-400 GSM |
| Ration Productivity | 40-55/min |
| Total power | 5KW |
| Net Weight | 1500kg |
| Gross Weight | 2000kg |
| Overall dimensions | 2800L*1300W*1600H (mm) |
| Power | 220V 380V |
| Features | High speed, Durable, Easy operation, Low maintenance, Cost-effective, High output, Reliable |
Product Overview
Key Features
Technical Specifications:
* Suitable size : 3oz to 12oz and other special size
* Raw material Single side (one side) or Double PE (polyethylene) film coated paper
* Suitable paper weight : 150-400 GSM (Recommend 180--300 GSM)
* Ration Productivity : 40-55/min
* Total power : 5KW (3 Phase)
* Net Weight : 1500kg
* Gross Weight : 2000kg
* Overall dimensions : 2800L*1300W*1600H (mm)
* Power : 220V 380V
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alfresco Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from Alfresco Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Partner
Mr Pradeep Kumar
Address
No.67, Audiappa Naicken Street, Shop#5, 2nd Floor, Sowcarpet, Chennai, Tamil Nadu, 600079, India
Paper, Paper Converting Machinery in Chennai
Report incorrect details





















