
Paper Bag Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Paper Bag Making Machine |
| General Use | Manufacturing paper bags for packaging, shopping, food, and retail industries |
| Efficiency | High-speed continuous production |
| Weight (kg) | 2300 kg |
| Automatic Grade | Automatic, Fully Automatic |
| Drive Type | Other, Electric/Servo Motor, Electric |
| Bag Type | Other, Flat and satchel paper bags, Other, Flat & Satchel Paper Bags |
| Computerized | Yes, Yes |
| Photoelectric Correction | Yes, Yes |
| Film Length Counter | Yes, Yes |
| Bag Length | 180-480 mm |
| Power | 6.5 kW |
| Voltage | 380V/220V, 50Hz |
| Material | Other, Mild steel, Stainless steel, Other, Kraft Paper, Art Paper, Coated Paper |
| Dimension (L*W*H) | 5000 mm x 1800 mm x 2100 mm |
| Feature | Touch screen control, automatic counting, adjustable bag size |
| Color | Industrial Grey/Blue |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 12 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BALA JI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bag Making Machine in bulk from BALA JI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2020
GST NO
10AMPPR0239R2ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 10AMPPR0239R2ZK
Patna, Bihar
proprietor
Rajiv Ranjan
Address
BNo 00 Ground Floor, Harnichak Yamuna Path Ward No 11, Patna, Bihar, 800002, India
paper bag making machine in Patna
Report incorrect details

































