
Zd-f260 Paper Bag Making Machine - Eco-friendly Paper Material, High Productivity | Automatic Refueling, Servo Motor System, User-friendly Interface
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | Zd-F260 |
| Voltage | 380V |
| Power | 16Kw |
| Weight | 8500Kg |
| Dimensions | 9200*3200*1900Mm |
| Material | Paper |
| Production Speed | 230 Pcs/Min |
| Features | High Speed, Eco-Friendly, Cost-Effective, Easy Maintenance, High Efficiency, Perfect Precision, Automatic System, Advanced Configuration |
Product Overview
Key Features
Our assorted range of ZD-F260 Paper Bag Making Machine is mainly developed for manufacturing bags such as Eco-friendly food paper, attractive shopping and many other types of paper bags with handles. With the use of this apparatus, entire process of edge gluing ,roll paper, bottom folding&gluing to bags collection, ,eyelets punching and tube forming&cutting can be managed just in one time course of action. Our provided Paper-Bag-Making-Machine requires less workforce, thus it is an cost effective solution of making paper bags ensuring simple maintenance and high efficiency, stability and perfect precision. The increased numbers of customers indicates itself that how much effective and demanded it is, across the nation.
Configuration of Equipment is as follows:
- With full automatic refueling system.
- Shiftless roll paper feeding.
- Man-machine touch screen interface.
- With automatic detection of the fault.
- It adopts automatic error correction system.
- It adopts the original German electronic control system.
- With servo motor system
- With the function of full automatic delivery system and counting system
- Condition: New
- Machine Type: Bag Forming Machine
- Bag Type: Shopping Bag
- Material: Paper
- Computerized: Yes
- Place of Origin: Jiangsu, China (Mainland)
- Brand Name: ZNEP
- Model Number: ZD-F260
- Voltage: 380V
- Power(W): 16 KW
- Dimension(L*W*H): 920*320*190 CM
- Weight: 8500 KG
- Certification: SGS, CE, ISO
- Warranty: 3 year
- After-sales Service Provided: Engineers available to service machinery overseas
- Product name: square bottom paper bag making machine
- color: Blue(according to you requriement)
- Productivity: High
- Configuration: Advanced
- Servo motor: Germany Rexroth
- Photocell: SICK Germany
- Application: Supermarket
- Product Type: Square bottom paper bag
- Original: Nanjing, China
- Factory visiting: Warmly welcome
Packaging & Delivery
| Packaging Details: | wooden cases |
|---|---|
| Delivery Detail: | Shipped in 50 days after payment |
Technical parameter
| Model | ZD-F260 |
| Roll paper width | 380-1000 mm |
| Finished paper bag height | 280-530 mm |
| Finished paper bag width | 120-260 mm |
| Bag bottom width (gusset) | 65-150 mm |
| Paper gram | 60-150 gsm |
| Max. dia. of roll paper | 1200 mm |
| Inner dia. of paper | 76mm |
| Max. production speed | 230 pcs/min |
| Total power | 16 kw |
| Machine Weight | 8500 kg |
| Overall dimension | 9200*3200*1900mm |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NANJING ZONO MACHINE EQUIPMENT CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bag Making Machine in bulk from NANJING ZONO MACHINE EQUIPMENT CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1993
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nanjing, Jiangsu
Manager
Mr. Benjamin
Address
No. 63, Gutan Road, Gaochun Economic Development Zone, Nanjing, Jiangsu, 211300, China
Report incorrect details








































