
Omron Remote Module C200h-rm201
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Remote Module
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 24V DC (from base unit) |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Features | Allows remote expansion of C200H PLC system, LED status indicators, modular mounting |
| Phase | Other, Single |
| Connector Type | Dedicated C200H rack connector |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Application | PLC system expansion and remote I/O |
| Product Type | Remote Module |
| Input Voltage | 24V DC (via C200H expansion rack) |
| Voltage Protection | Built-in circuit protection |
| Material | Industrial Grade ABS/Metal |
| Storage Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 300g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details





































