
Omron Proxy Sensor
Price Trend: 100.00 - 1000.00 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Unit
Brand Name :
Skylake Automation
In Stock
Product Specifications
| Interface | 3-wire/4-wire |
| Mounting Type | Flush/Non-flush Mountable |
| IP Rating | IP67 |
| Measurement Range | 0-8 mm (typical) |
| Response Time | a%0$?1 ms |
| Power Consumption | a%0$?10 mA |
| Features | Short-circuit Protection, Reverse Polarity Protection, LED Status Indicator |
| Cable Length | 2 m |
| Sensitivity | Adjustable |
| Signal Type | Digital |
| Application | Industrial Automation, Robotics |
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Operating Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Wireless | No |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Input | DC 12-24V |
| Output | PNP/NPN, NO/NC |
| Function | Object Detection |
| Usage | Automation Systems, Industrial Equipment |
| Accuracy | A+-1% of sensing distance |
| Resolution | High |
| Voltage | 12-24V DC |
| Weight | Approx. 50 g |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SKYLAKE AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Sensors from SKYLAKE AUTOMATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ADKFS9309M1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADKFS9309M1ZH
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr Anup Patel
Members since
10 Years
Address
601, KOHINOOR BUSINESS HUB, NEAR RANASAN TOLL PLAZA, SP RING ROAD, GIDC NARODA, Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
omron proximity sensor in Ahmedabad
Report incorrect details

































