
Omron Proximity Sensor,e2e-x2me2
Price: 2997.00 INR / Number
(2997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP67 |
| Power Consumption | 10 mA |
| Cable Length | 2 meters |
| Operating Temperature | -25C to +70C |
| Response Time | 1 ms |
| Wireless | No |
| Signal Type | Digital |
| Measurement Range | 2 mm sensing distance |
| Application | Industrial Automation, Production Equipment |
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Mounting Type | M12, Flush Mount |
| Sensitivity | High |
| Features | LED operation indicator, Short-circuit protection |
| Interface | 3-wire DC |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Nickel-plated Brass |
| Input | 12 to 24 V DC |
| Output | NPN Normally Open |
| Function | Detects metal objects without direct contact |
| Usage | Automation, machinery, position detection |
| Accuracy | High detection accuracy |
| Resolution | Discrete (On/Off) |
| Voltage | 12 to 24 V DC |
| Weight | Approx. 50g |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Price | 2997.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Number |
| Product Unit | 1 Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























