
Omron Proximity Sensor, E2b-s08ls02-wp-c1
Price: 997.00 INR / Number
(997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Object Positioning, Part Detection |
| Features | Short Body, Waterproof, Durable |
| Response Time | <1 ms |
| Measurement Range | Sensing Distance: 2mm |
| Power Consumption | Max. 10mA |
| Mounting Type | M8 Threaded (Flush) |
| Wireless | No |
| Interface | Cable |
| IP Rating | IP67 |
| Signal Type | Digital |
| Cable Length | 2m |
| Operating Temperature | -25C to +70C |
| Sensor Type | Inductive |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Stainless Steel (Housing) |
| Input | DC 3-wire |
| Output | PNP Normally Open (NO) |
| Function | Detection of Metal Objects |
| Usage | Industrial Automation, Position Sensing |
| Accuracy | High |
| Voltage | 10 to 30 V DC |
| Weight | Approx. 20g |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Price | 997.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details



























