
Omron Proximity Sensor, E2b-s08ls02-mc-b1,dia 8mm, Sd 2mm, Pnp No - Cable Length: 2m
Price: 2997.00 INR / Number
(2997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Inductive proximity sensor |
| IP Rating | IP67 |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Cable Length | 2m |
| Interface | Wired connection |
| Wireless | No |
| Operating Temperature | -25AdegC to 70AdegC |
| Measurement Range | 2mm |
| Signal Type | Digital |
| Features | Compact design robust construction |
| Application | Industrial automation or proximity detection |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Brass |
| Output | PNP |
| Function | Proximity sensing |
| Usage | Detect metal objects within the defined range |
| Voltage | 10-30V DC |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Unit Type | Number |
| Price | 2997.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























