
Omron, Proximity Sensor, E2b-s08ls02-wp-b2 2m
Price: 897.00 INR / Number
(897.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Signal Type | Digital |
| Interface | Pre-wired Cable |
| Sensitivity | Detects ferrous metals |
| Cable Length | 2 m |
| Mounting Type | Flush (Shielded) |
| IP Rating | IP67 |
| Wireless | No |
| Application | Position Sensing, Counting, Automation Systems |
| Operating Temperature | -25C to +70C |
| Measurement Range | Sensing Distance 2 mm |
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Response Time | <1 ms |
| Power Consumption | 10 mA (without load) |
| Features | Short body, Highly durable, Easy installation |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Stainless Steel Housing |
| Input | DC 3-wire |
| Output | PNP NO (Normally Open) |
| Function | Detection of Metal Objects |
| Usage | Industrial Automation, Object Detection |
| Accuracy | High accuracy (rated for reliable sensing) |
| Resolution | Discrete output (ON/OFF) |
| Voltage | 10 to 30 V DC |
| Weight | Approximately 50 g |
| Unit Type | Number |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 897.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Number |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details



























