
Electrical Omron Programmable Controller Plc Cpm2a-40cdr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact Design, High Performance, Easy Programming, Flexible I/O, Reliable Operation, Cost-effective, Modular Design, Advanced Features |
| Surface Finish | Matte |
| Efficiency | High |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Plastic/Epoxy |
| Humidity % | 10% to 90% (non-condensing) |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Shape | Rectangular |
| Power Factor | 0.8 min (at rated load) |
| Feature | Expandable, Easy Programming, High Reliability |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Product Type | Programmable Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation, Control Systems |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100 to 240 VAC |
| Energy Consumption | Approx. 40 VA max |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Beige / Grey |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 100 x 90 mm |
| Weight | Approx. 600 g |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Material | Plastic Body, Electronic Components |
| No Of Poles | Multiple (as per relay output type) |
| Connection Type | Screw Terminal Block |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details





































