
Electrical Lohiya Omron Programmable Controller Plc Cpm2a-40cdr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | High Speed, Compact Design, Easy Programming, High Reliability, Flexible I/O, Cost-effective, Advanced Communication, Modular Design, Robust Construction |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Connector Type | Screw Terminals |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | Programmable Logic Controller |
| Power Factor | Not Provided |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | Programmable Controller |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Standard Industrial, Other |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Black and Gold |
| Dimension (L*W*H) | Standard Size for CPM2A Series |
| Weight | Approx. 200 grams |
| Warranty | 1 Year |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 220V AC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Wired |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Plastic and Metal |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details





































