
Electrical Programmable Controller Plc Cp1e-e40dr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Compact design, Easy programming, Flexible I/O, Cost-effective, Reliable operation, Modular expansion, Ethernet communication, Remote monitoring, Advanced control |
| Power Factor | High |
| Feature | Programmable Logic Controller |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Insulation Material | Durable Plastic |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Product Type | Electrical Programmable Controller |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Standard, Other |
| Frequency (MHz) | 50-60 MHz |
| Rated Voltage | 24V DC (Output) |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital Output |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | Compact |
| Weight | Approx. 500g |
| Warranty | 1 Year |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Wired |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Plastic and Metal |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac controllers in Bhavnagar
Report incorrect details





































