
Omron Programmable Controller Plc Cp1e-e30dr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Plastic |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | DIN Rail Mounted |
| Shape | Cuboidal |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Feature | Programmable Logic Controller with Compact Design |
| Product Type | Programmable Controller |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Basic |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Energy Consumption | 14W |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 85mm x 50mm |
| Weight | 0.6kg |
| Warranty | 1 Year |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Wired |
| Material | ABS Plastic |
| No Of Poles | None |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details


























