
Omron Programmable Controller Cpu C200he-cpu42
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Programmable Controller Cpu
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Other, Digital / Relay output, depending on expansion modules |
| Phase | Single Phase |
| Connector Type | Terminal block or Omron specific connectors |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Features | Program capacity up to 4K steps, Expandable I/O, Built-in RS-232C port, Real time clock, Error checking, Memory backup |
| Power Supply | 24V DC external supply |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Noise Level | Low, industrial standard |
| Application | Industrial Automation, Process Control, Machinery Control |
| Current Range | Dependent on module |
| Output Current | Dependent on extension modules |
| Product Type | Programmable Controller CPU Unit |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Built-in protection circuitry |
| Efficiency | High (Controller class) |
| Material | Plastic, Metal |
| Storage Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Weight | Approx. 0.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog output module in Bhavnagar
Report incorrect details



























