


Omron Power Supply C200hw-pa204
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Current Range | 5 A (5V DC) |
| Application | Industrial Control Systems, PLCs |
| Rated Current | 5 A |
| Output Type | DC |
| Connector Type | Terminal Block |
| Noise Level | Low |
| Power Supply | AC to DC |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Features | Compact design, high reliability, easy installation |
| Phase | Single Phase |
| Rated Power | 40 W |
| Output Current | 5 A (at 5V DC) |
| Power Factor | >0.8 |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Product Type | Power Supply Unit |
| Output Power | 40 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 100-120/200-240 V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage, short-circuit protection |
| Efficiency | Typically 80% |
| Material | Industrial Grade Plastic & Metal |
| Line Regulation | a%0$? 0.5% |
| Storage Temperature | -25AdegC to 65AdegC |
| Weight | Approx. 500 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply unit in Bhavnagar
Report incorrect details





































