
Omron Plc Cpu Unit, Cj2h-cpu64-eip
Price: 199997.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
2 Piece
In Stock
Product Specifications
| Feature | High-speed processing, Large memory, Built-in Ethernet/IP, Program transfer via USB |
| Surface Finish | Matte/Industrial |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | High Efficiency |
| Connector Type | Multi-pin Expansion, Ethernet RJ45 |
| Humidity % | 10-90% (Non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | >95% |
| Operating Temperature | 0C to 55C |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel Mount |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Plastic/Polycarbonate |
| Product Type | Programmable Logic Controller CPU Unit |
| Application | Industrial Automation, Machine Control, Process Automation |
| Protection Level | Other, Enhanced Safety & Error Check Functions |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | 6.3 W max |
| Output Type | Supports Digital & Analog Output Modules |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm x 65 mm x 90 mm |
| Weight | Approx. 0.25 kg |
| Size | Standard, for CJ2 Series Rack |
| Phase | Single Phase/Three Phase (Compatible) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Ethernet/IP, Serial, Expansion Connectors |
| Material | Industrial Grade Plastic and Metal |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





















