
Omron Proximity Sensor,e2e-x1r5f1
Price: 2997.00 INR / Number
(2997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Features | Short body, high noise immunity, reverse polarity and surge protection |
| Operating Temperature | -25C to +70C (no icing or condensation) |
| Signal Type | Other, DC 3-wire, NPN output |
| Application | Detecting metal targets in factory automation |
| Interface | Lead wire (pre-wired), 3-wire |
| Measurement Range | 1.5 mm (sensing distance) |
| Sensitivity | Adjustable via target approach |
| Response Time | Under 1 ms |
| Wireless | No |
| Mounting Type | Shielded, M12 threaded |
| Power Consumption | Under 15 mA max. |
| IP Rating | IP67 |
| Cable Length | 2 meters |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Nickel-plated brass housing |
| Input | 12 to 24 V DC |
| Output | NPN Normally Open (NO) |
| Function | Sensing/Detection of metallic objects |
| Usage | Industrial automation, positioning, counting |
| Accuracy | High accuracy, reliable operation |
| Resolution | Sub-millimeter detection capability |
| Voltage | 12-24 VDC |
| Weight | Approx. 45 g |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | SBM ELECTRIC TECHNO PVT LTD |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Price | 2997.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Number |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Number |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























