


Omron P2rf-08-e General Purpose Socket - Color: Gray
Price: 354.00 INR / Set
(300.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
354.00 INR / Piece
Weight :
20.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
50
In Stock
-50+
Product Specifications
| Power Consumption | Relay dependent |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations (relay dependent) |
| Contact Resistance | Relay dependent |
| Contact Form | Relay dependent |
| Protect Feature | Other, Finger Protection Structure |
| Working Temperature | -40AdegC to +70AdegC |
| Contact Material | Relay dependent |
| Coil Voltage | Relay dependent |
| Ambient Temperature | -40AdegC to +70AdegC |
| Color | Gray |
| Dielectiric Strength | 2,000 VAC for 1 min |
| Coil Power | Relay dependent |
| Product Type | Relay Sockets & Hardware |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) minimum at 500 VDC |
| Theory | Other, Electromechanical |
| Usage | General Purpose Relay Socket |
| Contact Load | Other, 5 A at 250VAC/24VDC |
| Operate Time | Depends on relay used |
| Terminal Type | Other, Screw Terminal |
| Rated Voltage | 250 V AC/DC |
| Supply Terminal | 8 Pin |
| Size | Other, Standard |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 68 mm A-- 21.5 mm A-- 25 mm |
| Weight | 20 Grams (g) |
| Warranty | 1 year |
| Rated Current | 5 Ampere (amp) |
| Payment Terms | Paypal |
| Supply Ability | 250 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 250 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 50 |
| Price | 300.00 INR (Approx.) |
| Color | Gray |
| MRP | 354.00 INR |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 50 |
| Pkg Box Height | 7.50 cm |
| Pkg Box Breadth | 1.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Brand Name | Omron |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Weight | 20.00 Gram |
| Pkg Box Length | 11.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| Minimum Order Quantity | 50 |
Company Details
Established in 1985, Vibe Technologies has been a trusted name in the field of industrial solutions. With decades of expertise, we stand as a reliable Manufacturer, Trader, and Supplier of advanced products that drive efficiency, safety, and innovation. Our dedication to quality and excellence has helped us build strong relationships with clients across diverse industries.We offer a comprehensive portfolio of industrial products designed to meet global standards. Our range includes Cooling Fan, Arion Wl Air Circuit Breaker, VL Series Limit Switch, Omron Cp1e PLC and Power Supply SMPS. Every product is tested for durability and performance, ensuring seamless integration into modern industrial systems. With a focus on technology-driven solutions, we deliver products that optimize performance and reduce downtime.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1985
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AMVPT0166F1ZP
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AMVPT0166F1ZP
Rating
Gurugram, Haryana
Manager
Mr Sumit Sharma
Members since
2 Years
Address
NH 8, Plot No.- 14, Hero Honda Chowk, Sec- 37, Near Hyundai Showroom, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details


































