









Omron Output Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Type | Other, Transistor (Sink/Source) or Relay (varies by model) |
| Rated Power | As per connected load; max 24V DC |
| Rated Current | 0.5A per channel |
| Phase | Other, Single phase output channels |
| Current Range | Max 0.5A/point, 2A/module |
| Power Supply | External 24V DC (as per PLC power) |
| Features | LED status indicator, removable terminal block, short circuit protection |
| Output Current | 0.5A per point (max); total 2A/module |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Power Factor | Not specified (electronic solid-state output) |
| Noise Level | Low (electronic switching device) |
| Connector Type | Screw/Clamp terminal block |
| Application | PLC, Industrial Automation, I/O Expansion |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Product Type | Output Module |
| Output Power | 24V DC, 0.5A per point |
| Output Frequency | DC switching, not frequency-dependent |
| Input Voltage | 24V DC (supply to output circuit) |
| Voltage Protection | Built-in output circuit protection (fuse/overload) |
| Efficiency | High response, low power consumption |
| Material | Industrial-grade resin body |
| Line Regulation | Stable output switching (minimal voltage drop) |
| Storage Temperature | -25AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 120g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details































