
Omron Output Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Current Range | 0-2A |
| Application | Industrial Automation, PLC Systems |
| Rated Current | 2A per channel |
| Output Type | Other, Relay Output |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Power Supply | 24V DC |
| Noise Level | Low |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Features | DIN Rail Mountable, LED Status Indicators |
| Phase | Single Phase |
| Output Current | 2A per output |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Product Type | Output Module |
| Output Frequency | DC |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage Protection |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Plastic and Metal |
| Line Regulation | Excellent |
| Storage Temperature | -25AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 120g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details































