
Omron Nb7w-tw00b
Price: 9500.00 INR / Piece
(9500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Easy Setup, Reliable Control, Enhanced Efficiency, Reduced Downtime, Data Logging, Remote Monitoring, Improved Productivity, Flexible Integration, Enhanced Safety, Cost Savings |
| IP Rating | IP65 (Front) |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Wide Viewing Angle, TFT Color, Programmable |
| Efficiency | High Efficiency, Low Power Consumption |
| Insulation Material | Polycarbonate, ABS |
| Connector Type | Screw Terminal, Serial, Ethernet |
| Humidity % | 10% to 90% RH (non-condensing) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Finish | Matt/Textured Front Surface |
| Overheating Protection | Other, Yes (with built-in diagnostics) |
| Operating Temperature | 0 to 50AdegC |
| Color | Black/Gray |
| Product Type | HMI (Human Machine Interface) Touch Screen |
| Application | Industrial Automation, Machinery Control |
| Protection Level | Other, Front Panel: IP65 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Approx. 16 W |
| Output Type | Digital Display/Interface |
| Dimension (L*W*H) | 205 x 147 x 42 mm |
| Weight | Approx. 900 g |
| Phase | Single Phase (for display power) |
| Size | 7-inch TFT LCD |
| Input Voltage | 24V DC |
| Material | Plastic (Housing), Glass (Touch Display) |
| Connection Type | RS232, RS422/485, Ethernet |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | OMRON NB7W-TW00B |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 9500.00 INR (Approx.) |
| Color | Black/Gray |
| Mop | 1 |
| Brand Name | OMRON NB7W-TW00B |
| Product Unit | 30 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 95 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details



































