


Omron Module Cqm1-od212
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 0.5A per point (max), total 2A per common |
| Rated Current | 2A per common (max) |
| Application | PLC I/O Expansion for Omron CQM1 series |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Connector Type | Removable terminal block |
| Output Type | Other, Transistor output (sourcing: NPN) |
| Working Temperature | 0 to 55AdegC |
| Operating Temperature | 0 to 55AdegC |
| Power Supply | Supplied from base PLC unit |
| Features | 12 channel transistor outputs, Compact, Easy installation, LED status indicators |
| Product Type | Digital Output Module |
| Input Voltage | 24V DC (nominal, logic circuit) |
| Voltage Protection | Fused output circuits (1A fuse x 4) |
| Material | Plastic, Electronic Components |
| Storage Temperature | -20 to 70AdegC |
| Weight | Approx. 150g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details































