
Omron Module Nc112
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | >0.85 |
| Application | Industrial Automation, PLC Systems, I/O Expansion |
| Power Supply | External |
| Features | Detachable terminal block, Compact design, Status indicator |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Noise Level | a%0$?30dB |
| Rated Power | 2.5W |
| Output Current | 0.1A to 2A |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Connector Type | Screw terminal |
| Rated Current | 2A max |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Output Type | Other, Relay Output |
| Current Range | 0.1A to 2A |
| Phase | Single Phase |
| Product Type | NC112 MODULE |
| Output Power | 2.5W max |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage and Undervoltage Protection |
| Efficiency | Up to 85% |
| Material | Flame-resistant Plastic |
| Line Regulation | A+-0.5% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | 72g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details































