
Omron Module Cpm1a-8er
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Application | Industrial automation, PLC expansion |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Phase | Other, Single-phase |
| Output Current | 2A (per point) |
| Connector Type | Screw terminal block |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Power Supply | 24VDC supplied via CPM1A base unit |
| Rated Current | 2A (per relay output) |
| Features | 8 relay outputs, DIN rail mounting, compact size |
| Output Type | Other, Relay output |
| Product Type | OMRON MODULE CPM1A-8ER |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Short-circuit and overload protection |
| Material | Plastic enclosure |
| Storage Temperature | -20AdegC to 75AdegC |
| Weight | Approx. 160g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details































