
Omron Floatless Switch, 61f-gp-n8
Price: 6997.00 INR / Number
(6997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Power Supply | 220/230 VAC, 50/60 Hz |
| Power Source | AC supply (220/230V) |
| Sensors Specification | Compatible with water-level electrodes, conductive type |
| Display Type | Other, Status LED indicators |
| Features | No mechanical moving parts, compact, high durability, status indicator |
| Output | 1 SPDT relay contact |
| Input | Electrode probe inputs |
| Response Time | Operate: 80 ms max, Release: 160 ms max |
| IP Rating | IP40 (Enclosure) |
| Color | Grey (Body), Black (Top) |
| Usage | Automatic water supply, drainage and liquid level control |
| Components | Main relay unit, terminal screws |
| Operating Temperature | aEUR"10AdegC to +55AdegC (No icing or condensation) |
| Interface | Terminal screw connection |
| Product Type | Floatless Level Switch |
| Application | Water tanks, pump control panels, industrial process control |
| Rated Voltage | 220/230 VAC (other voltages available) |
| Supply Voltage | 220/230 VAC |
| Size | Compact, DIN 48mm format |
| Dimension (L*W*H) | 48 mm x 80 mm x 100 mm (Approx.) |
| Function | Liquid Level Control Relay for conductive liquids |
| Weight | Approximately 200g |
| Capacity | Maximum load current 5A at 250VAC (resistive load) |
| Thickness | Standard DIN Rail Mountable (dimensions below) |
| Current Rating | 5A at 250VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Number |
| Product Unit | 4 Number |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Color | Grey (Body), Black (Top) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | OMRON |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 6997.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We, Sbm Electric Techno Pvt. Ltd., were founded in the year 2011 and since then, we have been growing at a tremendous pace. The goods supplied by our wholesaler and supplier company includes Electrical Relay, Rotary Encoder, Switch Mode Power Supply, PLC And HMI, etc. are widely appreciated in the market. We have a state-of-the-art infrastructure base with all the necessary facilities as a result of which we are able ti design and develop quality products. As a customer-focused business, we are meeting the demands of our clients and adhere to every guideline given by them. Further the guidance of our mentor, Mr. Gaurav Yadav, we have attained a strong foothold in the market.
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details


































