
Omron Cp1l Programmable Logic Controller
Price: 10500 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Piece
In Stock
Product Specifications
| Input | Digital inputs |
| Features | Compact, Ethernet option, expansion modules |
| Resolution | High |
| Components | CPU, I/O modules, relay outputs |
| Operating Temperature | 0C to 55C |
| Power Supply | 24V DC |
| Sensors Specification | Compatible with digital sensors |
| Output | Relay outputs |
| Interface | RS232, USB |
| Usage | Industrial automation |
| Processor Speed | Fast CPU processing |
| Display Type | Other, LED Indicators |
| IP Rating | IP20 |
| Power Source | DC power |
| Thermal Conductivity | Standard |
| Response Time | Fast response |
| Product Type | PLC |
| Application | Industrial automation machinery |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 130mm x 85mm |
| Function | Programmable Logic Control |
| Color | Black |
| Weight | Approx. 400g |
| Thickness | Standard PLC |
| Capacity | Up to 160 I/O |
| Current Rating | 0.75A |
| Frequency | 50 Hz |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KOTPS7258F1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KOTPS7258F1ZT
Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh
Manager
Mr Jai Prakash Sharma
Address
B No 056, GF, Jagat Farm, Noida, Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh, 201310, India
Report incorrect details



















