
Omron Cp1e-e20dr-a
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Screw Type |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Black/Grey |
| Feature | Compact PLC with built-in I/O, Easy to program |
| Insulation Material | Plastic Housing |
| Efficiency | High |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Power Factor | aEUR" |
| Humidity % | 10% to 90% (non-condensing) |
| Overheating Protection | Other, Yes (internal design) |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation, Machinery Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240VAC |
| Energy Consumption | 18 VA max. |
| Output Type | Relay Output |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 66 x 50 mm |
| Weight | 500 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 100-240VAC/24VDC - inputs |
| Size | Compact |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Plastic, Metal |
| No Of Poles | None (PLC Unit) |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | OMRON CP1E-E20DR-A |
| Color | Black/Grey |
| Brand Name | OMRON CP1E-E20DR-A |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 155 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details


































