
Nitrile Rubber Sheet - 5-10 Millimeter Thickness | High Durability, 97% Hardness, Oil Resistant, Ideal For Industrial Sealing And Food Processing
Price: 85 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Style | Sheet |
| Part Type | Sheet |
| Size | Custom sizes available |
| Thermal Conductivity | 0.23 W/mA*K |
| Tolerance | A+-0.5 mm |
| Color | Black |
| Components | Nitrile Polymer, Fillers |
| Width | 1 Meter |
| Volatile Matter (%) | <2% |
| Tensile Strength | 15-20 MPa |
| Thickness | 5-10 Millimeter (mm) |
| Resistance level | High Oil & Solvent Resistance |
| Product Type | Nitrile Rubber Sheet |
| Ash % | <1% |
| Rubber Type | Nitrile (NBR) |
| Material | Nitrile Rubber |
| Length | 10 Meter Roll |
| Surface Finish | Smooth |
| Density | 1.6 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Hardness | 97% |
| Feature | Durable |
| Flame Resistance Level | Self-extinguishing |
| Compression Ratio | 30% |
| Water Absorption | Low (<5%) |
| Usage & Applications | Industrial Gaskets, Seals, Oil-Resistant Flooring |
| Natural Rubber | Yes |
| Temperature Resistance | -20AdegC to +120AdegC |
| Nitrogen Content (%) | 1-3% |
| Weight | Approx. 1.6 kg/mA2 |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, South America, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABFE7602H1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABFE7602H1ZN
Pune, Maharashtra
Proprietor
Excel
Members since
11 Years
Address
Plot No. - 923, Bhudhwar Peth, Bohri Ali, Near Sonia Maruti Chowk, Pune, Maharashtra, 411002, India
nitrile rubber in Pune
Report incorrect details










































