
Nitrile Rubber Insulation - Closed Cell Structure, High Water Vapor Resistance, Flexible Temperature Tolerance, Low Thermal Conductivity
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Density | 0.5-1.0 g/cm³ |
| Temperature Range | -40°C to 100°C |
| Shore Hardness | 40-90A |
| Tensile Strength | 7-15 MPa |
| Elongation at Break | 200-600% |
| Usage | Gaskets, seals, and insulation in various industrial applications |
| Features | Low conductivity, High resistance, Wide tolerance, Durable material, Closed cell, Flexible, Vapor barrier |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Southern Rubber Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from Southern Rubber Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
36ARJPK4345A1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ARJPK4345A1Z2
Hyderabad, Telangana
proprietor
Mr. K. Bhupathi
Address
Plot No.31/ B, Ground Floor, Baghya Laxmi Colony, Subash Nagar, IDA, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500055, India
nitrile rubber in Hyderabad
Report incorrect details




































