






Nitrile Examination Gloves - Nitrile Material, Mid Forearm Size Range (Xs, S, M, L, Xl), White Color | Disposable, Powder-free, Ce Approved, Fingertip Textured
Price: 230.00 INR / Box
(230.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
1500.00 INR / Box
Weight :
1.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
20
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Material | Nitrile |
| Grade | Industrial, Medical |
| Powdered | Yes |
| Size | XXS, XS, M |
| Disposable | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Usage | Hospital Use |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 8 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 80.00 in |
| Pkg Box Length | 265.00 in |
| Mop | 20 |
| Shipping Type | free |
| Color | White |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Brand Name | PHOENIX MEDICAL TECHNOLOGIES AND IMPORTS |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 20 Box/Boxes |
| Pkg Box Height | 120.00 in |
| Price | 230.00 INR (Approx.) |
| MRP | 1500.00 INR |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 20 |
| Packsize | 1 |
| Weight | 1.00 Tonne |
| Minimum Ordered Packs | 20 |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAOCP5772B1Z6
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAOCP5772B1Z6
Pune, Maharashtra
Managing Partner
Mr Amit Jaswinder Singh Thakral
Address
GAT NO 1568, 10th Mail, Gr Flr, Dattakrupa Bldg, Saswad Road. Pune, Maharashtra, 412308, India
examination gloves in Pune
Report incorrect details



































