
Latex Nitrile Examination Gloves - Application: Hospital
Price: 259.60 INR / Piece
(220.0 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
499.00 INR / Piece
Weight :
3.80 Gram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Portable | Yes |
| Weight | 4 Grams (g) |
| Size | Standard |
| Material | Nitrile |
| Usage & Applications | Clinic / Hospital |
| Condition | New |
| Application | Hospital |
| Color | Blue |
| Set Contains | 100 |
| Disposable Type | Gloves |
| Disposable | Yes |
| Recyclable | No |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Color | Blue |
| Min Quantity | 31 |
| Packsize | 100 |
| Price Type | slab_based |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Weight | 3.80 Gram |
| Brand Name | Dolphin |
| Stock Quantity | 100000 |
| MRP | 499.00 INR |
| Pkg Box Height | 1.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 13.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Shipping Type | actual |
| GSTIN | 18% |
| Max Quantity | 100 |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dolphin Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surgical Dressings & Disposable in bulk from Dolphin Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AMXPM4836B2ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AMXPM4836B2ZO
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Misbah Nayeem
Members since
5 Years
Address
Shop No. K-10, Ashoka Mews, K-Bldg., Besides Sheetal Petrol Pump, Kondhwa, Pune, Maharashtra, 411048, India
nitrile gloves in Pune
Report incorrect details

































