
Nitrate Potassium
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99.5% |
| Particle size | 1-2 mm |
| Solubility | Excellent |
| Density | 2.1 g/cm³ |
| Packaging | 25kg bags |
| Storage | Cool, dry place |
| Shelf life | 2 years |
| Features | High purity, Effective fertilizer, Excellent solubility, Safe handling, Wide applications, Cost-effective, Premium quality |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kanaiya Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Kanaiya Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHHP6743C1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHHP6743C1ZA
Ankleshwar, Gujarat
Partner
Mr. Ajit Desai
Address
Plot No.10009/1, GIDC Estate, Near Dhiraj Can Co Pvt Ltd, Ankleshwar, Gujarat, 393002 , India
potassium nitrate in Ankleshwar
Report incorrect details






































