


Nitoflor Hardtop
Price: 440.0 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
30 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Shelf Life | 12 months in unopened original packaging |
| Coverage Area | 4-6 kg/m2 (varies with specification) |
| Other Names | Floor Hardener, Surface Hardener |
| Drying Time | Initial set: 2-4 hours (depends on ambient and substrate conditions) |
| Surface Finish | Other, Dense, abrasion-resistant |
| Ph Level | 10-12 |
| Molecular Formula | N/A (Mixture) |
| Oil Absorption | Low |
| Acid Resistance | Moderate |
| Moisture (%) | <1% |
| Strength | High abrasion and impact resistance |
| Weather Resistance | Yes |
| Molecular Weight | N/A (Mixture) |
| Gloss | Other, Matt to semi-gloss (depending on finishing) |
| Application Method | Other, Dry shake onto fresh concrete |
| Texture | Other , Fine granular powder |
| Particle Size | <2 mm |
| Storage | Other, Cool, dry conditions |
| Density | 2.1 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Size | 25 kg and 50 kg bags |
| Alkali Resistance | Excellent |
| CAS No | N/A (Mixture of mineral aggregates) |
| Chemical Name | Other, Mineral Aggregate Hardener Blend |
| Usage | Industrial and commercial concrete floor topping |
| Physical Form | Powder |
| Raw Material | Other, Specially selected quartz, graded mineral aggregates, cement, proprietary additives |
| Application | Warehouse floors, factory floors, heavy traffic areas |
| Color | Other, Cement Grey / Various (Red, Green, Others) |
| Purity(%) | >99% |
| Type | Other , Non-metallic, surface applied dry shake hardener |
| Grade | Industrial |
| Packaging Type | Sealed multi-ply bags |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
2
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ACPPC8393P1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ACPPC8393P1ZK
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Dibyendu Chakraborty
Address
211/B, Dum Dum Park, Bangur Avenue, Kolkata, West Bengal, 700055, India
acrylic primer in Kolkata
Report incorrect details




























