







Nimt Wire Drawing Machine - Drawing Material: Mild Steel
Price: 377600.00 INR / Piece
(320000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
377600.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Production Capacity | Up to 2.5 Ton/Day Ton |
| Condition | New |
| Max De-coiler Weight | Up to 2000 kg |
| Wire Material | Metal |
| Production Speed | 2 m/s - 18 m/s Pieces/Minute |
| Power | 5 kW - 75 kW (depending on model) Watt (w) |
| Drawing Passage | Single or Multi |
| Voltage | 380V / 415V / Customized Volt (v) |
| Drawing Material | Mild Steel, Stainless Steel, Copper, Aluminum |
| Function | Wire thickness reduction |
| Inlet Diameter | 1.2 mm - 8 mm Millimeter (mm) |
| Product Type | Wire Drawing Machine |
| Manufacturing Year | 2024 Years |
| Application | Industrial Wire Manufacturing |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 0.00 inches |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 377600.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | actual |
| Brand Name | NIMT |
| Price | 320000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 0.00 inches |
| Pkg Box Breadth | 0.00 inches |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
We, North India Machine Tools, are one of the top manufacturers and suppliers of industrial machines and equipment. We are offering an extensive range of Wire Polishing Machines, Draw Bench Machines, Gold Drawing Machines, Tube Drawing Machines, and more products. Every product that we offer is resistant to corrosion, consumes less power, requires zero or low maintenance, and is highly efficient in carrying out the operations it is designed for. Owing to all these features, no customer has ever had control over their purchasing power and has ended up getting their hands on our products. It is majorly th
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1975
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ADPPV6904L1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ADPPV6904L1ZZ
Sahnewal, Punjab
Proprietor
Mr. Lalit
Members since
4 Years
Address
Lane 2, Focal Point, Tibba, Opp. PSPCL Grid, Dehlon Road, Sahnewal, Punjab, 141003, India
Report incorrect details


































